خاکستر
آرشیو
موضوع بندی
یکشنبه 15 آذر‌ماه سال 1383
Firefox 1.0

Firefox 1.0

برای ما که مدت طولانی است با Internet Explorer کار کردیم شاید استفاده از یک browser جدید مشکل باشد تا جایی که حتی خیلی ها اینترنت را برابر IE می دانند .
زمانی
Netscape  تنها مرورگرها موجود بود و ده سال پیش مردم دنیا را با اینترنت آشنا کرد اما پس از آن شرکت مایکروسافت با عرضه ویندوز 95 که مجهز به مرورگر اینترنتی اختصاصی این شرکت موسوم به Internet Explorer بود گوی سبقت را از نت اسکیپ ربود و توانست انحصار بازار مرورگرها را نیز در کنار انحصار دنیای سیستم‌های عامل در دست بگیرد تا جایی که IE توانست ٪۹۰ بازار مرورگرها را به خود اختصاص دهد هر چند که این نرم افزار به صورت مجانی همراه نسخه های مختلف ویندوز عرضه می شود . 

مرورگر IE  مایکروسافت کماکان سهم عمده‌ای از بازار را در اختیار دارد؛ اما استفاده از آن برای چندمین ماه متوالی کاهش یافته است. در این میان دو مرورگر اپرا (opera) و سفری (safari) ساخت Apple نیز هریک نظر حدود یک درصد از کاربران وب را به خود جلب کرده‌اند.

آن طور که شرایط دنیای مرورگرهای اینترنتی نشان می‌دهد بالاخره زمان افول رویکرد به مرورگر اینترنتی شرکت مایکروسافت  Internet Explorer  فرا رسیده است. با ظهور مرورگرهای جدید کدباز که از قابلیت‌های بیشتری برخوردار بوده و حفره‌های امنیتی آنان نیز کمتر است، اندک اندک مجبور به عقب نشینی شده است.

مهمترین مشکل اینترنت اکسپلورر ترکیب و ادغام بیش از حد آن با سیستم عامل ویندوز است بگونه ای که با هدف قرار دادن دیگر برنامه های ویندوز می توان به آن نفوذ کرد . نفوذگران در اکثر موارد کاربران خانگی را مورد حمله خود قرار می دهند ، این کاربران نیز بدلیل رایگان بودن اینترنت اکسپلورر و آنکه همراه ویندوز عرضه می شود کمتر در صدد بروز رسانی و یا ترمیم آن هستند . مادامیکه شرایط بدینگونه باشد ، اینترنت اکسپلورر بیشترین جذابیت را برای نفوذگران خواهد داشت... البته مایکروسافت با ارائه برنامه Service pack 2 مشکل حفره های امنیتی را در نسخه Windows XP تا حدودی بر طرف ساخته اما این شامل کاربران IE که از دیگر انواع ویندوز استفاده می کنند نمی شود.

 

 مهم‌ترین عاملی که در این میان باعث تفاوت این دو مرورگر می‌شود، عدم پشتیبانی فایرفاکس از فناوری ActiveX مایکروسافت و در نتیجه منتفی شدن یکی از راه‌های بالقوه نفوذ هکر‌ها به سیستم می‌باشد.
عرضه شد   Firefox  1.0

موسسه موزیلا اولین نسخه مرورگر مرجع باز خود را عرضه کرد . شهرت
 FireFox 1.0 در دنیا به عوامل زیادی چون کیفیت بالای آن مربوط است این مرورگر در مراحل آزمایشی خود بسر می برد توانسته بود --هرچند اندک-- تاثیر خود را بر بازار فروش مرورگر شرکت مایکروسافت (IE) بگذارد . کدباز بودن آنها به برنامه‌نویسان امکان داده تا با اعمال دخل و تصرفات موردنظر امکان بهبود عملکرد مرورگرهای مذکور را فراهم آورند.

این نرم افزار که زیر چتر حمایتى سازمان غیرانتفاعى موزیلا که در زمینه نرم افزارهاى Open Source)نرم افرارهایى که "کد" برنامه آن مشخص است و هر کسى میتواند آن را تغییر دهد) فعال است ، قرار دارد، در حال جذب طرفدارن و پیروان زیادى در سطح دنیا است .  فایرفاکس که کدنویسی آن برمبنای کدهای مرورگر کدباز موزیلا انجام شده طی همین مدت هم محبوبیت فراوانی کسب کرده، به گونه‌ای که بارگذاری نسخه‌های متعدد آن در ظرف دو هفته از مرز  5  میلیون گذشته است و انتظار می‌رود به زودی به رقم  7  میلیون برسد. فایر‌فاکس 1.0 هم‌اکنون به دوازده زبان مختلف و برای سیستم‌های عامل ویندوز، لینوکس و Mac OS X آماده عرضه می‌باشد. قیمت فایر‌فاکس بر روی لوح فشرده و به همراه دفترچه راهنما 15 دلار بوده و همچنین می‌توان آن را از سایت mozilla.org به طور رایگان دانلود کرد.

برای دانلود کردن firefox اینجا را کلیک کنید
یکی از مشکلاتی که این مرور گر داراست و من با آن مواجه شدم عدم پشتیبانی کامل از جاوا اسکریپت است به طوری که برای پر کردن بعضی از فرم ها که به طور پیش فرض با استفاده از جاوا اسکریپت یونی کد آنرا مشخص می کنند که مثلا فارسی تایپ کند ولی
Firefox 1.0  آنزا پشتیبانی نمی کند.

 

اگر من وبلاگ خودم را در  mozilla Firefoxباز کنم این عکس عرفات  و صفحه وبلاگ را که در پست قبلی قرار داده ام بهم میریزد و تداخل با متن پیدا می کند.

یکی از خصوصیات فایرفاکس باز کردن source صفحات در یک ادیتور است که تگ ها را به طور رنگی و مجزا به مانند منو  code نرم افزار FrontPage 2003  نشان میدهد.

Image ها در این مرورگر کندتر باز می شوند و مراحل لود شدن صفحات نمایان است. تنظیمات آن هم کمابیش به مانند IE  است .


* در این نرم افزار می شود صفحه را بدون
style مشاهده کرد ....

پرسشى که در این میان  مطرح میشود آن است که حقیقتا Fire fox چه مزیت عمده اى در برابر دیگر مروگرهاى وب دارد، که روى آورى به آن از سوى کاربران افزایش یافته است ؟
Open Source
است و و به همین دلیل از دانش توسعه دهندگان و متخصصان بیشترىبهره میبرد و لذا مشکلات امنیتى و خطاهاى نرم افزراى آن زودتر و راحت تر شناخته و رفع میشود.

در مقایسه با محصولات تجارى نظیر محصولات مایکروسافت که به کابران خود و هیچ کس دیگر اجازه تغییر نمیدهند، محصولات OpenSourceاین امکان را به هر کس در هر کجا میدهد که دقیقا متوجه شود که آن برنامه چه میکند و حتى آن را به منظور بهبود ویژگیها، اصلاح خطاهاى نرم افزارى و ایجاد نسخه هاى جدیدتغییر دهد تا بدین ترتیب هرروز این محصول بهتر و کاملتر شود.

اگرچه هر دو مرورگر وب مایکروسافت IEو  Firefoxرا میتوان رایگان دانلود کرد، اما Firefoxراحت تر نصب میشود ولی همچنان بعضی از سایتها با Firefox مشکل دارند و  طراحی آنها بیشتر با IE سازگار است و برلی کاربر خانگی همان اینتر اکسپلورر جذابیت بیشتری دارد .

البته این مرورگر تازه عرضه شده و هنوز تعدادکاربران وهمچنین مدت زمان آزمودن آن با IE فاصله بسیاری دارد و نمی توان به خبر غرض ورز گونه کسانی که کلا با مایکروسافت مشکل دارند اطمینان کرد .ولی هنوز هم user friendly  اینترنت اکسپلورر  بهتر است.


برای عضویت در خبرنامه این وبلاگ نام کاربری خود در سیستم بلاگ اسکای را وارد کنید
نام کاربری
تعداد بازدیدکنندگان : 265038


Webstats4U - Free web site statistics Personal homepage website counter
hit counters

Powered by BlogSky.com

عناوین آخرین یادداشت ها