خاکستر
آرشیو
موضوع بندی
چهارشنبه 18 تیر‌ماه سال 1382
۱۸ تیر به جای ۱۶ آذر
ما را به خاطر بیاور
ما را که تازه جوانی بیست و دو ساله بودیم.
شور عشق در سینه داشتیم و
پیش از آنکه عاشق شویم سینه بر
 خاک سوده،
مردیم.
ما را به خاطر بیاور
ما را که سینه سرخانی خنیاگر
بودیم و ده به ده
نه در آسمان و نه در کوهسار و نه بر شاخسار
که در بازار، پیش از آنکه آوازخوان
باشیم
بر شاخه‌ای تکیده از تکیه‌گاه
خویش
جان وا سپردیم
به خاطر دارم پیامتان، سرنوشتتان را
آری!
و همیشه در گذر‌گاه خاطر در گذز است
آواز صامت سینه سرخان سینه بر سیخ و
تجسد آرزوهای بیست و دو ساله‌گان سینه بر سنگ
و از تکرار یادشان شاید پیش از
آنکه شاعر شوم،
بیست و دو ساله بمیرم،
آمین!
                       عزت ابراهیم‌نژاد

« بنا به آمار منتشر شده توسط دانشجویان در طول سه سال بعد از حادثه ۱۸ تیر دانشجویان با دادن ۴۶۵ زندانی بیش از هر گروه دیگری هزینه اصلاح طلبی را پرداخته اند...
در آستانه سالگرد 18 تیر، حکومتی که در سال های گذشته همواره دانشجویان را در تبلیغات و راه پیمائی های خود همراه داشت ناگزیر شده است که اعلام دارد که اجازه برپائی هیچ تجمعی در بیرون از دانشگاه ها نمی دهد.
این تصمیم علاوه بر نگرانی از اغتشاش و به هم خوردن نظم عمومی نشان از شکست روحانیون و محافظه کاران در جلب نسل تازه ای دارد که در دوران جمهوری اسلامی متولد شده و برخلاف تبلیغات رسمی حکومت، می خواهد همانند همسن و سالان خود در همه جهان زندگی کند.» (مسعود بهنود BBC)
تا کنون بیش از ۸۰۰۰ نفر از نخبگان سیاسی فرهنگی شامل مقامات دولت ایتالیا، شهرداران و استانداران ، رهبران احزاب ، نمایندگان مجالس ، کارگردانان ، روزنامه نگاران و دانشگاهیان ایتالیا و ... با انتشار بیانیه های جداگانه ای  از تظاهراتی با عنوان « امروز من ایرانی هستم » اعلام حمایت نموده اند.
در این بین بودن بعضی اسامی به قضیه جذابیت داده است:
جولیانو آماتو : نخست وزیر سابق و قائم مقام
- والری ژیسکاردستن: در کمیسیون قانون اساسی اتحادیه اروپا و نخست وزیر سابق فرانسه

میزان گستردگی حمایت از تظاهرات فردا بعد ازظهر نخبگان ایتالیا در حمایت از خواسته های دانشجویان ایرانی از سوی  محافل سیاسی و مطبوعات ایتالیا که ریاست دوره ای اتحادیه اروپا را بر عهده دارد با « اعجاب برانگیز و بی سابقه »  توصیف شده است.
این تظاهرات فردا در سالگرد واقعه ۱۸ تیر در میدانی که در سال ۱۶۰۰ میلادی جردانو برونو روحانی و فیلسوف مشهور با فتوای روحانیون و به جرم ارتداد در آن به آتش کشیده شد برگزار خواهد شد.(gooya news)
بدون شرح:
به نقل از ایلنا
اعضاء محترم انجمنهای اسلامی دانشجویان دانشگاههای تهران ( دفتر تحکیم وحدت )
با اهداء سلام وتحیات
با احترام، همانگونه که مطلعید نمایندگان شما در مجلس شورای اسلامی به ویژه ریاست محترم مجلس شورای اسلامی ، درحد توان و امکانات پیگیر مطالبات به حق شما عزیزان در خصوص آزادی دانشجویان بوده و چشم انداز مثبت نیز پیش رواست. تاکنون تعدادی از دانشجویان زندانی در سراسر کشور آزاد شده و امیدواریم شاهد آزادی بقیه عزیزان نیز باشیم.
لذا تقاضای مشفقانه داریم، از هرگونه تجمع و تحصن در مقابل دستگاههای داخلی و بین المللی پرهیز نموده تا در فضایی آرام مطالبات شما پیگیری شود.
فاطمه حقیقت جو، میثم سعیدی، علی اکبر خوئینی، رضا یوسفیان، علی تاجرنیا

دانشجو و دانشگاه در نظامهای استبدادی
حال که حاکمیت با هر نوع تظاهرات دانشجویی حتی در داخل دانشگاه‌ها مخالفت می‌کند و کوی دانشگاه تهران را به روی دانشجویان می‌بندد تا به خیال خود یاد این روز را از خاطره‌ها بزداید بیاییم همگی در شب و روز هیجده تیرشمعی برافروزیم و یاد و خاطرة هزاران عزیز چون قندچی شریعت‌رضوی و بزرگ‌نیا و ابراهیم‌نژاد را که طی نیم قرن در دفاع از آزادی و عدالت و دموکراسی‌خواهی جان باختند بیش از پیش گرامی داریم.(محمدملکی)

برای عضویت در خبرنامه این وبلاگ نام کاربری خود در سیستم بلاگ اسکای را وارد کنید
نام کاربری
تعداد بازدیدکنندگان : 265038


Webstats4U - Free web site statistics Personal homepage website counter
hit counters

Powered by BlogSky.com

عناوین آخرین یادداشت ها